eu si bebe
Bun venit in comunitatea "eu si bebe"!

eu si bebePortalAcasaInregistrareConectare

Distribuiti | 

Va rog din suflet sa il ajutati pe Mathias!

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
AutorMesaj
Vizitato
Vizitator

MesajSubiect: Va rog din suflet sa il ajutati pe Mathias!   Lun Dec 01, 2008 5:15 pm

Buna ziua
Stiu ca sunt noua pe forum, dar incerc prin toate mijloacele sa imi ajut ingerasul.
Mathias s-a nascut cu o malformatie congenitala numita ABS (sindrom brida amniotica). Adica nu are palma stanga. In timpul sarcinii, undeva intre 3 si 9 saptamani, s-au desprins niste fasii din placenta care i-au infasurat manuta si au impiedicat-o sa se dezvolte. La ecograf nu s-a vazut nimic, cu toate ca faceam in fiecare luna.
Am fost anul trecut la dl. dr. Burnei, de la Marie Curie, care l-a consultat si ne-a spus sa mai asteptam 1 an, copilul fiind prea mic pentru o interventie. Anul acesta am fost din nou si ne-a programat la operatie. In prima faza va avea nevoie de operatia de elongatie (alungire) a antebratului, stanga fiind cu 1,5 cm mai scurta decat dreapta. Asta necesita niste suruburi introduse in oase ca sa le forteze sa creasca. Va trebui sa stea cu suruburile acelea cateva luni. Apoi ii va reconstrui podul palmei si...cam atat, Mati neavand nici un os de care s-ar putea lega sa ii construiasca si degetele. Dupa aceste interventii (nu vor fi doar 2, i se vor face in trepte) . Apoi va avea nevoie de o proteza mioelectrica, care costa in jur de 25 000 euro (depinde de la caz la caz, se face prin comanda speciala).
Totul va costa in final in jur de 35-40 000 euro, bani pe care noi nu ii avem.
Am fost la Romantica Tv, la Supravietuitorii, dar sincer...fara nici un rezultat. Contul a ramas gol. Doar prietenii ce ne-au mai ajutat, dar tot este prea putin pentru cat avem noi nevoie.
Acum facem sedinte de kinetoterapie, deoarece muschiul trebuie sa fie pregatit pentru operatie.
Imi este foarte rusine ca trebuie sa apelez la oameni asa, dar as face orice sa imi ajut puiul sa fie normal.
Pentru cei care doresc sa ne ajute:
LEI: RO27RZBR 0000060010993305
EURO:RO48RZBR 0000060010993315
RAIFFEISEN BANK
Titular: Teodoru Raluca
Bacau
Tel: 0747 48 44 77

Va multumesc!

Sus In jos
Vizitato
Vizitator

MesajSubiect: Re: Va rog din suflet sa il ajutati pe Mathias!   Joi Ian 01, 2009 8:58 pm

LA MULTI ANI SI UN AN NOU FERICIT, PLIN DE REALIZARI SI BUCURII! Sa va dea DD numai fericire si multa, multa sanatate, ca e cel mai de pret lucru in viata unui om!
Sus In jos
r.andra
senior member
senior member

Sex : feminin
Numarul mesajelor : 3236
Varsta : 30
Localizare : Botosani
Despre mine : Fericita!!!
Familia mea : mami Andra/ tati Bogdan/ bebe Andruca

MesajSubiect: Re: Va rog din suflet sa il ajutati pe Mathias!   Vin Ian 02, 2009 8:13 am

Si vou sa va dea Dumnezeu multa sanatate si putere pentru ingerasul vostru si acest an sa va aduca impliniri!
Sus In jos
http://ro.fotoalbum.eu/andra
Vizitato
Vizitator

MesajSubiect: Re: Va rog din suflet sa il ajutati pe Mathias!   Vin Ian 02, 2009 10:33 pm

cheekkiss
Sus In jos
Vizitato
Vizitator

MesajSubiect: Re: Va rog din suflet sa il ajutati pe Mathias!   Mier Ian 07, 2009 3:49 pm

http://mathias.medic-de-familie.info/index.htm
Aici puteti vedea povestea lui Mati si poze cu el. Si, daca vreti, puteti da mai departe...
Sus In jos
Vizitato
Vizitator

MesajSubiect: Re: Va rog din suflet sa il ajutati pe Mathias!   Joi Ian 08, 2009 11:56 am

www.mathiasandrei.com
Am pus site-ul pe alt host, din cauza ca acela avea trafic limitat de useri.
Sus In jos
Gaby
Administrator
Administrator

Numarul mesajelor : 19976
Varsta : 31
Localizare : Oradea
Despre mine : Nobody is perfect. Hello, my name is Nobody!
Familia mea : Radu, Patrick si Eduard comorile mele!

MesajSubiect: Re: Va rog din suflet sa il ajutati pe Mathias!   Mier Feb 04, 2009 4:09 pm

La multi ani mami!!!!sa va ajute dumnezeu sa puteti strange banutii si sa-l puteti opera pe mathias :smiling14:

Exclamation REGULAMENTUL FORUMULUI EU SI BEBE Exclamation
Sus In jos
http://patrick0andrei3.piczo.com
angisara
Medicul de garda
Medicul de garda

Numarul mesajelor : 12334
Varsta : 40
Localizare : la tara...
Despre mine : Exista ceva mai presus de fericire: sa fii mamica
Familia mea : Iulia/Rares/mami/tati

MesajSubiect: Re: Va rog din suflet sa il ajutati pe Mathias!   Mier Feb 04, 2009 5:17 pm

La multi ani!!!

:toyou:

Lilypie - Personal pictureLilypie Fourth Birthday tickers
Sus In jos
Vizitato
Vizitator

MesajSubiect: Re: Va rog din suflet sa il ajutati pe Mathias!   Joi Feb 19, 2009 3:29 pm

Va multumesc mult pentru urari! Am avut calculatorul stricat o perioada si abia acum am vazut measjele voastre!
Sus In jos
Vizitato
Vizitator

MesajSubiect: Re: Va rog din suflet sa il ajutati pe Mathias!   Vin Mar 13, 2009 9:16 am

Cazul lui Mati a aparut si la B1 Tv dar, din pacate, fara rezultate...Nu stiu unde sa ma mai duc, la cine sa mai apelez...Am scris si pe blogul Mihaelei Radulescu, si la Acasa tv, la Neatza cu Razvan si Dani...
Daca mai aveti vreo idee...astept sugestii. Am ramas si fara bani de kineto, de vreo luna n-am mai fost ca cei de la centru la care mergeam au scumpit sedintele foarte mult (cica e criza si nu mai au bani) si nu ne mai permitem, deocamdata. Asta pentru ca si sotul a ramas fara serviciu...tocmai acum...Nici de mancare nu ne mai ajung banii, daramite de kineto...
Dati-mi va rog un sfat...o parere...nu mai stiu incotro sa o apuc...
Sus In jos
eamona3
Moderator
Moderator

Numarul mesajelor : 35213
Varsta : 37
Localizare : Constanta
Despre mine : ma stii, nu?
Familia mea : Nebuni ca mine suras

MesajSubiect: Re: Va rog din suflet sa il ajutati pe Mathias!   Vin Mar 13, 2009 9:20 am

:sad-smileys-em :sad-smileys-em :sad-smileys-em
vreau sa va ajut...
din ceea ce am va voi trimite si voua. sper sa se stranga mai mult.

:smiling14:
nu stiu ce sfat ti'as putea da... la Povestiri adevarate am vazut ca strang banutii necesari. ai incercat acolo? :smiling14:

sper din suflet sa reusiti! :smiling14:

&
Sus In jos
Gaby
Administrator
Administrator

MesajSubiect: Re: Va rog din suflet sa il ajutati pe Mathias!   Vin Mar 13, 2009 9:21 am

:sad-smileys-em fir-ar sa fie ea de criza ca numai pe cei nevoiasi ii afecteaza!!!!

Mami multa putere iti doresc si sa fii tare ptr puiutii tai!!!
pe la fundatii ai incercat?poate ai avea noroc cu cele din strainatate.....

Sus In jos
Vizitato
Vizitator

MesajSubiect: Re: Va rog din suflet sa il ajutati pe Mathias!   Vin Mar 13, 2009 4:53 pm

Gaby, am incercat la o fundatie din Elvetia, Espoir Roumanie. Asteptam raspuns...Cu astea din Romania...nu faci nimic.
Eamona, cheekkiss Le-am scris celor de la Povestiri adevarate, la fel, asteptam raspuns...Si cineva de la Jurnalul National ne-a promis ca va publica cazul lui Mati...
Sus In jos
Gaby
Administrator
Administrator

MesajSubiect: Re: Va rog din suflet sa il ajutati pe Mathias!   Vin Mar 13, 2009 8:05 pm

sa va dea Dumnezeu multa multa sanatate!!!!!! :smiling14:

Sus In jos
Vizitato
Vizitator

MesajSubiect: Re: Va rog din suflet sa il ajutati pe Mathias!   Vin Mar 13, 2009 9:32 pm

cheekkiss :smiling14:
Sus In jos
Raluca_07
senior member
senior member

Numarul mesajelor : 4058
Varsta : 35
Localizare : Zimnicea
Familia mea : eu/ F/ Andra si Andrei

MesajSubiect: Re: Va rog din suflet sa il ajutati pe Mathias!   Mar Mar 17, 2009 3:18 pm

Of, Dumnezeule, atat m-a impresionat ce am citit...
Am sa-ti pun si eu ceva in cont luna viitoare. Nu mult, dar daca am proceda toti la fel...
Iti urez bafta!
Sus In jos
Vizitato
Vizitator

MesajSubiect: Re: Va rog din suflet sa il ajutati pe Mathias!   Mar Mar 17, 2009 5:27 pm

Raluca, multumesc mult! cheekkiss (si pe mine tot Raluca ma cheama).
Sus In jos
Marona
Vizitator

MesajSubiect: Re: Va rog din suflet sa il ajutati pe Mathias!   Mar Mar 09, 2010 9:21 am

Buna, mamici!
Sunt Ramona (Marona) si simt nevoia sa scriu si aici despre situatia grea prin care trece Raluca. Am luat cu copy/paste mesajul pe care l-am postat initial pe alt forum, acum ceva vreme:

Nici nu stiu ce sa scriu si cum sa scriu pentru ca sunt furioasa.
Furioasa pe un tata care si-a parasit sotia si cei 3 copilasi pentru
alta femeie. E-adevarat ca se mai intampla. Dar pe langa ca i-a
parasit, nu-i ajuta cu nimic. A plecat din casa, nu-l intereseaza nimic
si nu le trimite nici un ban. Pana se termina divortul, Raluca trebuie
sa traiasca din indemnizatia de crestere copil, sa plateasca o chirie
de 150 euro si sa cumpere tot ce e necesar pentru a supravietui. Copiii
sunt mici. Miruna are doar 7 ani si e in clasa I, Mathias are 3 ani si
jumatate iar mezinul, Patrick, are doar 2 luni si jumatate.
Vreau
sa-i ajut cat pot si cum pot. Poate ma ajutati si voi sa-i ajut. 5-10
ron sau cat poate fiecare sa vireze. Sunt sume mici dar adunate ar
ajuta. Enorm chiar. Raluca abia adepus dosarul pentru indemnizatie si
pana in decembrie nu cred ca va incasa banuti.
Astea sunt datele, pentru cine vrea sa ajute:

Raluca Teodoru
RO27 RZBR 0000 0600 1099 3305
Raiffeisen Bank filiala Bacau

De-atunci, situatia nu s-a schimbat in bine. Parca e din ce in ce mai rau pentru Raluca. Tocmai am aflat, de la o alta mamica, ca-i vor fi taiate gazele pe care nu le-a platit de 3 luni.
Fostul sot n-o ajuta cu nimic nici acum, nici macar pensie alimentara nu vrea sa plateasca. A amenintat-o ca i-o ia pe Miruna, apoi i-a zis ca nu o ia daca Raluca renunta la pensia alimentara. Si a renuntat pentru a avea alaturi cei 3 copilasi.
Venitul Ralucai e de cca 950 ron. Din care trebuie sa plateasca chirie, utilitati si sa manance. Nu mai spun de altele care sunt necesare unui trai cat de cat decent.
Rugamintea mea e sa incercam s-o ajutam. Imaginati-va, macar pentru 1 minut, ca sunteti in locul ei si incercati s-o intelegeti. E la capatul puterilor.
Multumesc mult!
Sus In jos
eamona3
Moderator
Moderator

MesajSubiect: Re: Va rog din suflet sa il ajutati pe Mathias!   Mar Mar 09, 2010 9:28 am

citisem povestea ei pe forumul tau Ramona sad
sper sa se rezolve... situatia ei.
in seara asta voi vira ceva, niste banuti pt ei :imbratisat:

&
Sus In jos
Marona
Vizitator

MesajSubiect: Re: Va rog din suflet sa il ajutati pe Mathias!   Mar Mar 09, 2010 9:40 am

Multumesc, Ra! E la capatul puterilor, saracuta. Am aflat, cu greu, ca suma restanta la gaze e 970 plus penalitati. Dar se poate plati si esalonat.
Eu o sa-i virez acusica 100 ron, i-a mai virat o prietena 100 ron. Si mi-a mai promis cineva ca-i vireaza cat poate zilele astea.
Conteaza si 5-10 lei, daca o ajuta mai multa lume. Pentru noi, 5 lei sunt nimic, nici nu se simt. Pentru ea, care se chinuie sa traiasca de pe-o zi pe alta, conteaza enorm.
Sus In jos
eamona3
Moderator
Moderator

MesajSubiect: Re: Va rog din suflet sa il ajutati pe Mathias!   Mar Mar 09, 2010 9:42 am

sad asa este ... ufffffff daca as putea as ajuta pe toata lumea sad

&
Sus In jos
eamona3
Moderator
Moderator

MesajSubiect: Re: Va rog din suflet sa il ajutati pe Mathias!   Mier Mar 17, 2010 10:27 am

am uitat.. nu am trimis banutii!
sper sa nu mai uit! sad

&
Sus In jos
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: Va rog din suflet sa il ajutati pe Mathias!   Astazi la 8:13 pm

Sus In jos

Va rog din suflet sa il ajutati pe Mathias!
Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
eu si bebe :: Diverse :: Umanitare-
Mergi direct la: